Honour Board

September 2019 – Hills District Junior Music Festival

Novice SectionMTALogo
Anne Ma (fife) ~ Third Place

Late Intermediate Section (Grades 5-6)
Alyssa Collins ~ Highly Commended

August 2019 – Hawkesbury City Eisteddfod

Piano 6 Years and Under – Own Choice capture
Anne Ma ~ Highly Commended

Piano Grade 1 – Classical
Anne Ma ~ First Place

August 2019 – City of Ryde EisteddfodRyde Eisteddfod

Novice Woodwind Solo Primary Age 
Isabella Jiang ~ First Place

August 2019 – City of Penrith Eisteddfod PElogo

Piano 7 Years and Under – Special Restricted
Anne Ma ~ Highly Commended

Piano Grade 1 – Music up to and including 19th Century
Anne Ma ~ First Place

Woodwind Beginners
Anne Ma ~ First Place

Woodwind Restricted 12 Years and Under
Joyce Chen ~ First Place

Woodwind Sonata or Sonatina 12 Years and Under
Joyce Chen ~ First Place

Woodwind Popular, Jazz, Boogie or Folk 12 Years and Under
Joyce Chen ~ Second Place

July 2019 – AMEB Exam

Musicianship Grade Four
Soumya Sharma ~ High Distinction (95%)

May 2019 – AMEB Exams

Flute Grade Five
Joyce Chen ~ Honours

Flute Grade Five
Charlotte S ~ High Credit

Flute Grade Two 
Adhav Manoj Pillai ~ High Credit

Flute Grade Two
Menuli Silva ~ High Credit

Flute Grade One
Grace Chen ~ Honours

Piano Grade One 
Zeynep Unal ~ Honours

November 2018 – AMEB Exams

Flute Grade Six
Clara He ~ High Distinction

Flute Grade Six (Recital)
Sabrina Du ~ High Pass

inset2

Flute Grade Five 
Caitlin Handel ~ High Credit

Flute Grade Four
Joyce Chen ~ Honours

Flute Grade Four
Alyssa Collins ~ High Credit

Flute Grade Four
Hannah Wang ~ High Credit

Flute Grade Two
Anika Pandey ~ Credit

August 2018 – AMEB Exam

Theory of Music Grade One
Caitlin Handel ~ High Distinction (99%)

September 2018 – Hills District Junior Music Festival

Intermediate Section (Grades 3-4)
Joyce Chen ~ Third Place

Late Intermediate Section (Grades 5-6)
Charlotte S ~ Second Place

February 2018 – AMEB Exam

Theory of Music Grade One
Emma Wilkinson ~ High Distinction (95%)

November 2017 – AMEB Exams

Flute Grade Eight (Recital)
Caitlin Power ~ High Pass

Flute Grade Six
Caleb Chan ~ Credit

Flute Grade Five (Recital)
Clara He ~ High Distinction

Flute Grade Four
Caitlin Handel ~ High Credit

Flute Grade Four
Charlotte S ~ High Pass

Flute Grade Three
Alyssa Collins ~ Credit

inset2

Flute Grade Two
Hannah Wang ~ Honours

Flute Grade One
Charlotte Choy ~ High Distinction

Flute Grade One
Anika Pandey ~ Honours

September 2017 – Hills District Junior Music Festival

Elementary Section (Grades 1-2)
Charlotte Choy ~ Highly Commended
Adhav Manoj Pillai ~ Highly Commended
Anika Pandey ~ Highly Commended
Hannah Wang ~ Highly Commended

Intermediate Section (Grades 3-4)
Charlotte S ~ First Place
Joyce Chen ~ Third Place

Late Intermediate Section (Grades 5-6)
Clara He ~ Third Place
Carol Xu ~ Highly Commended

August 2017 – Flute Society of NSW Eisteddfod

Grade 3/4 Accompanied Solo
Clara He ~ Highly Commended

Minis Championship (12 years and under)
Clara He ~ Highly Commended

May 2017 – AMEB Exams

Flute Associate in Music, Australia (AMusA)
Pravin Chanmugam

Flute Grade Four
Clara He ~ Honours

inset2

Flute Grade Four
Carol Xu ~ Honours

Flute Grade Two
Joyce Chen ~ Honours

March 2017 – AMEB Exam

Theory of Music Grade Five
Pravin Chanmugam ~ Honours (91%)

November 2016 – AMEB Exams

Flute Grade Four
Emma Wilkinson ~ Honours

Flute Grade Three
Caitlin Handel ~ High Distinction

Flute Grade Three
Charlotte S ~ Honours

Flute Grade Three
Anish Joseph ~ Credit

Flute Grade Two
Alyssa Collins ~ Honours

August 2016 – City of Penrith Eisteddfod

caeb7c4287d5db995056019040d7420c

Beginners  18 months tuition or less
Joyce Chen ~ Second Place

Grades 1 and 2
Joyce Chen ~ First Place
Anika Pandey ~ Highly Commended

Restricted 12 Years and Under
Charlotte S ~ Third Place

Sonata or Sonatina 12 Years and Under
Charlotte S ~ Second Place

Popular, Jazz, Boogie or Folk 12 Years and Under
Charlotte S ~ Highly Commended

Grades 3 and 4
Caitlin Handel ~ First Place
Anish Joseph ~ Third Place

Restricted 14 Years and Under
Caitlin Handel ~ Second Place
Anish Joseph ~ Highly Commended

Sight Reading 14 Years and Under
Anish Joseph ~ Third Place

Popular, Jazz, Boogie or Folk 14 Years and Under
Caitlin Handel ~ First Place

August 2016 – Hawkesbury City Eisteddfod

Special Restricted 12 Years and Under
Alyssa Collins ~ Second Place

Restricted 12 Years and Under
Alyssa Collins ~ Highly Commended

Restricted 17 Years and Over
Caitlin Power ~ First Place

Instrumental Grade Seven
Caitlin Power ~ First Place

Wind Championship 15 Years and Over
Caitlin Power ~ First Place

 May 2016 – AMEB Exams

Flute Certificate of Performance
Pravin Chanmugam ~ High Credit

inset2

Flute Grade Three
Emma Wilkinson ~ Honours

November 2015 – AMEB Exams

Flute Grade Eight
Pravin Chanmugam ~ Honours

Flute Grade Six
Grace Logan ~ Credit

Flute Grade Six
Hannah Smith ~ Credit

Flute Grade Two
Emma Wilkinson ~ Honours

Flute Grade Two
Caitlin Handel ~ High Credit

Flute Grade Two
Anish Joseph ~ Credit